Madeleine Pyk – en samling F769

Inger Persson

(Sverige, 1936-2021)
Inger Persson
(Sverige, 1936-2021)

INGER PERSSON, skål, stengods, Rörstrand, signerad I Persson.

Blå glasyr. Diameter 31 cm, höjd 24 cm.

Bruksslitage. Repor.

Proveniens

Inger Persson

Formgivare

Inger Persson var en svensk keramiker. Hon utbildade sig på Konstfack i Stockholm under åren 1955-1959. Chefen på Rörstrandsfabriken såg och imponerades av hennes examensutställning och erbjöd Persson arbete vid Rörstrand. Inger Persson ritade flera uppskattade te- och matserviser, t.ex. Pop som blev en av fabrikens storsäljare vid denna tid. År 1971 fick Inger Persson lämna Rörstrand, hon startade en egen ateljé samtidigt som hon började undervisa. Något hon kom att trivas så bra med att hon stannade kvar i 25 år. År 1982 återknöt Inger Persson kontakten med Rörstrandsfabriken och fortsatte arbeta för dem fram till år 1994.

Klubbat pris
1 502
143
163
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (8 bud)
21 okt 2018 18:17
1 502 SEK
21 okt 2018 18:17
1 500 SEK
20 okt 2018 19:11
1 302 SEK
20 okt 2018 19:11
1 202 SEK
20 okt 2018 16:20
1 101 SEK
20 okt 2018 16:20
1 001 SEK
17 okt 2018 9:40
1 000 SEK
13 okt 2018 22:39
300 SEK