Hans Eklund – konstkritiker och konstälskare

Museimannen och konsthistorikern Hans Eklund, verksam vid bland andra Stockholms Stadsmuseum, arbetade och umgicks intensivt med 40-talets unga konstnärer som Lennart Rohde och Lage Lindell, Pierre Olofsson och Olle Bonniér med flera. Under åren byggde han en utsökt, personlig samling av svensk och internationell konst från sin samtid.

”Startpunkten för intresset och samlandet var andra världskrigets slut. – Plötsligt tändes alla skyltfönster. Konsten togs fram ur skyddsrummen och fick tillbaka sina platser bland nyoljade golv och avdammade väggar. Nationalmuseum, BokKonsum, LO, folkhems-epokens alla möjliga institutioner ställde enligt Hans Eklund upp med ett väldigt konstintresse, inte minst hans egen arbetsgivare Riksförbundet för bildande konst.” (Clemens Poellinger, SvD, 17 mars 2006).

Denna tema-auktion omfattar ett drygt 30-tal internationella och svenska verk ur Hans Eklunds samling.
Visning: 23 –26 januari på Berzelii Park 1 i Stockholm. Onlineauktion: 12–28 januari

29 föremål
VICTOR VASARELY, tuschteckning, signerad i blyerts.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JOAN MIRÓ, litografi, signerad och numrerad 15/75.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EINAR LYNGE-AHLBERG, akvarell, signerad.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, Collage.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOAN MIRÓ, portfölj med 8 pochoirer, numrerad 288, 1928.
Klubbat pris
12 501 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RICHARD LOHSE, färglitografi, signerad och numrerad 85/100.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, gouache, signerad och daterad -26.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HENRI MATISSE, pochoir ur Jazz-sviten.
Klubbat pris
59 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDRÉ BAUCHANT, olja på duk, signerad och daterad 1931.
Klubbat pris
22 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS HARTUNG, etsning med akvatint, signerad.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON, olja på duk, signerad och daterad -63.
Klubbat pris
7 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, provtryck, signerad och daterad -48.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GEORGES ROUAULT, etsning, signerad och daterad 1928  i plåten.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
5 303 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIRI DERKERT, blyertsteckning.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, hans krets. Rödkrita.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUMI SUGAI, färglitografi, signerad och daterad -64.
Klubbat pris
4 123 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Viktig Dada-publikation (1920) i lyxkassett.
Klubbat pris
30 999 SEK
Utropspris
30 000 SEK
HENRI MATISSE, litografi i sanguine, upplaga om 250.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, L’Art Abstrait.
BOK, L’Art Abstrait.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOK, Med litografi som omslag.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOK, Stockholmsutställningen 1930.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOK, Med illustrationer av Max Ernst.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOK, Malevitj. Med det ovanliga skyddsomslaget.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK