1120234

Georges Rouault

(Frankrike, 1871-1958)
Georges rouault, etsning, signerad och daterad 1928  i plåten.

GEORGES ROUAULT, etsning, signerad och daterad 1928 i plåten

"Bamboula". Plåtstorlek 30 x 15, bladstorlek 44 x 32,3 cm.

Oramad uppfäst i passepartout. Gulnad. Genomblödning av tryck till baksidan.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Chapon/Rouault 18e

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Klubbat pris
2 000
194
218
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
19 jan 2019 18:28
2 000 SEK