Hans Hartung

(Tyskland, 1904-1989)
Hans Hartung
(Tyskland, 1904-1989)

HANS HARTUNG, etsning med akvatint, signerad

"Landschaftszeichen", 1953. Imprimeur Lacourière, Paris. Plåtstorlek 9,6 x 28,2 cm. Bladstorlek 17 x 33 cm.

Oramad. Gulnad. Uppfäst med papperstejp i passepartout. Fuktprickar. Fläckar.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Schmücking 32

Klubbat pris
10 000
887
935
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
27 jan 2019 22:07
10 000 SEK
27 jan 2019 22:07
10 000 SEK
27 jan 2019 22:05
9 400 SEK
9
27 jan 2019 22:05
9 200 SEK
27 jan 2019 22:05
8 800 SEK
9
27 jan 2019 22:05
8 600 SEK
27 jan 2019 22:04
8 400 SEK
27 jan 2019 22:03
8 200 SEK
27 jan 2019 22:03
8 000 SEK
8
27 jan 2019 22:03
7 810 SEK
27 jan 2019 22:02
7 602 SEK
8
27 jan 2019 22:02
7 402 SEK
27 jan 2019 22:01
7 200 SEK
27 jan 2019 20:26
7 000 SEK
26 jan 2019 13:24
6 500 SEK
8
26 jan 2019 12:09
5 800 SEK
24 jan 2019 11:25
5 600 SEK
23 jan 2019 17:23
5 400 SEK
19 jan 2019 0:02
5 000 SEK
18 jan 2019 22:38
4 000 SEK
18 jan 2019 11:20
3 737 SEK
17 jan 2019 21:13
3 532 SEK
17 jan 2019 20:40
2 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89