BOK, Viktig Dada-publikation (1920) i lyxkassett.

Kurt Schwitters:

Die Kathedrale. 8 Lithos.

Hanover, P. Steegemann, 1920. 16 sid. 23,5 x 14,3 cm. [16] sid. Består av 8 svartvita litografier (inkl. omslagsillustrationen).

Klammerhäftad i de litograferade originalomslagen, med det tryckta förslutningspapperet över framsnittet till större delen bevarat på både- fram- & baksida (ett hörn kompletterat på framsidan med förlust av nedre tvärstrecket i bokstaven ”E”).

Häftet förvarat i en lyxkassett i svart och ljusbrunt skinn, med invändiga flickar klädda i papper, det hela monogramsignerat av en oidentifierad bokbindare ”AMW”.

En av de viktigaste Dada-publikationerna. Första upplagan.

(Die Silbergäule / Merz 8.)

Förslutningen, med texten "Aus sanitären Gründen zugeklebt. Vorsicht: Anti-dada" (Förseglad av sanitära skäl / Varning: Anti dada) ordnades av Schwitters efter skandalen kring hans uteslutning från ”Ersten Internationalen Dada-Messe” 1920.

Se beskrivning.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Klubbat pris
30 999
2 751
2 870
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
27 jan 2019 22:36
30 999 SEK
9
27 jan 2019 22:35
29 999 SEK
27 jan 2019 22:35
29 000 SEK
9
27 jan 2019 22:23
28 000 SEK
8
27 jan 2019 22:20
27 000 SEK
27 jan 2019 22:11
26 000 SEK
27 jan 2019 21:23
25 000 SEK
8
27 jan 2019 21:23
25 000 SEK
25 jan 2019 5:31
24 000 SEK
24 jan 2019 16:08
20 000 SEK
24 jan 2019 11:47
16 000 SEK
23 jan 2019 17:32
15 000 SEK
23 jan 2019 12:18
14 000 SEK
22 jan 2019 16:33
13 000 SEK
21 jan 2019 19:02
12 000 SEK
20 jan 2019 16:53
11 500 SEK
19 jan 2019 7:53
11 000 SEK
18 jan 2019 10:49
10 000 SEK
17 jan 2019 18:40
8 000 SEK
17 jan 2019 14:57
5 200 SEK
17 jan 2019 12:20
5 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89