Madeleine Pyk – en samling F769

BOK, Malevitj. Med det ovanliga skyddsomslaget.

Kasimir Malevitj:

Die Gegenstandslose Welt.

München, Albert Langen Verlag, 1927. 23 x 18 cm. 104 sid. Rikt illustrerad i svartvitt.

Välbevarat gult originalklotband med två obetydliga små fläckar på baksidan.

Med det rara skyddsomslaget bevarat, ngt naggat och nött och med en reva framtill, ryggen med smärre pappersförlust upp- och nedtill.

(Bauhausbücher, 11.)

Se beskrivning.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Klubbat pris
4 800
455
521
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
27 jan 2019 22:56
4 800 SEK
27 jan 2019 22:20
4 400 SEK
26 jan 2019 10:19
4 000 SEK
24 jan 2019 20:43
3 500 SEK
23 jan 2019 17:45
3 200 SEK
18 jan 2019 8:53
3 000 SEK
17 jan 2019 12:22
2 000 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist konst
+46 (0)707 78 35 71