BOK, Med litografi som omslag.

Henri Matisse:

Pierre a Feu. Les Miroirs Profonds.

Paris, Maeght Editeur, 1947. 24 x 21 cm. 90 sid. Rikt illustrerad med en litografi, ett träsnitt och 14 fotogravyrer. Omslaget är en originallitografi av Matisse.

Häftad, dek. omslag. I måttanpassat skjutfodral med ryggtitelfält i skinn.

Exemplar ”H.C.” av 49 + 950 exemplar.

En samling texter om Matisse av bl. a. Louis Aragon, Paul Eluard, René Char, Georges Hugnet, Roger Caillois, Jean Lescure, Andre Marchand, Jacques Kober och andra. Hans Eklund har i blyerts markerat bidraget av Georges Spyridaki.

Se beskrivning.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Klubbat pris
6 000
532
561
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (12 bud)
27 jan 2019 22:47
6 000 SEK
27 jan 2019 22:47
5 800 SEK
27 jan 2019 22:46
5 600 SEK
27 jan 2019 22:46
5 400 SEK
27 jan 2019 22:45
5 200 SEK
27 jan 2019 22:44
5 000 SEK
27 jan 2019 22:44
4 800 SEK
27 jan 2019 22:44
4 600 SEK
27 jan 2019 22:43
4 400 SEK
27 jan 2019 22:43
4 200 SEK
26 jan 2019 10:15
4 000 SEK
19 jan 2019 8:57
3 500 SEK
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71