BOK, L’Art Abstrait.

BOK, L’Art Abstrait.

Michel Seuphor (utg.):

L’Art Abstrait. Ses origines, ses premiers maîtres.

Paris, Galerie Maeght, 1949. 23 x 20,5 cm. 324 sid. Med erratablad och ett reklamblad för serien Pierre a Feu (av vilka denna volym utgör nr 5.)

Häftad, omslaget en litografi av Arp. I skjutfodral.

Nr 495 av 995 exemplar. Första upplagan.

Texter av Seuphor om Mondrian, av Jean Arp om Kandinsky och Sophie Taeuber-Arp m.m. Texter även av Kandinsky, Picabia, Apollinaire, Schwitters och andra. Reproduktioner i svartvitt av konstverk av Duchamp, Kandinsky, Kupka, Picabia, Robert och Sonia Delaunay, Malevitch, Tatlin och andra. Tvåfärgat träsnitt av Jean Arp, planscher av Janco, Kandinsky, Kupka, Robwert och Sophie Delaunay, Taeuber-Arp och Mondrian.

Omslag av Jean Arp.

Se beskrivning.

Proveniens

Hans Eklund, Stockholm.

Klubbat pris
3 200
282
295
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
27 jan 2019 10:30
3 200 SEK
26 jan 2019 10:17
3 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89