Hans Eklund – konstkritiker och konstälskare

22 föremål
VICTOR VASARELY, tuschteckning, signerad i blyerts.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
JOAN MIRÓ, litografi, signerad och numrerad 15/75.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
EINAR LYNGE-AHLBERG, akvarell, signerad.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, Collage.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOAN MIRÓ, portfölj med 8 pochoirer, numrerad 288, 1928.
Klubbat pris
12 501 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RICHARD LOHSE, färglitografi, signerad och numrerad 85/100.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN X:ET ERIXSON, gouache, signerad och daterad -26.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HENRI MATISSE, pochoir ur Jazz-sviten.
Klubbat pris
59 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
ANDRÉ BAUCHANT, olja på duk, signerad och daterad 1931.
Klubbat pris
22 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANS HARTUNG, etsning med akvatint, signerad.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARL AXEL PEHRSON, olja på duk, signerad och daterad -63.
Klubbat pris
7 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PIERRE OLOFSSON, provtryck, signerad och daterad -48.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GEORGES ROUAULT, etsning, signerad och daterad 1928  i plåten.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
5 303 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SIRI DERKERT, blyertsteckning.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHAN TOBIAS SERGEL, hans krets. Rödkrita.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KUMI SUGAI, färglitografi, signerad och daterad -64.
Klubbat pris
4 123 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HENRI MATISSE, litografi i sanguine, upplaga om 250.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK