Small formats 80’s and 90’s

Originalverk, grafik och skulptur, i temaauktionen ”Small Formats 80’s and 90’s” kommer samtliga verk från en svensk privatsamlare. Upptäck de internationella namnen, varav många stod på toppen av sin karriär i mitten av 80-talet och 90-talet. Flera av konstnärerna i denna temaauktion är verksamma än idag, och har gjort utställningar på MoMA, The New Museum och på the Metropolitan Museum of Art i NYC, samt i Europa på Palais de Tokyo i Paris. Även de skandinaviska namnen är välkända, som Jan Svenungsson, Beck & Ljung och Marianna Uutinen.

23 föremål
ROMAN SCHEIDL, Etsning, signerad och numrerad 37/40.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROMAN SCHEIDL, etsning, signerad och numrerad 13/40.
Klubbat pris
1 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ROMAN SCHEIDL, Etsning, signerad och numrerad 40/40.
Klubbat pris
559 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ULAY, c-print, signerad och daterad -94. Ed 2/3.
Klubbat pris
4 901 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SIOBHAN LIDDELL, akvarell på papper.
Klubbat pris
1 353 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NINO LONGOBARDI, blandteknik på papper.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TINA GILLEN, Gouache, signerad a tergo.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JUAN NAVARRO BALDEWEG, akryl på papper, signerad NB.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
WILLIAM ANASTASI, etsning, signerad och daterad '98. Ed 18/26.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SAINT CLAIR CEMIN, bläck på papper.
Klubbat pris
2 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER SCHUYFF, etsning, signerad och numrerad XI/XI.
Klubbat pris
1 310 SEK
Utropspris
2 000 SEK