SAMLING SILVER OCH NYSILVER, 16 dlr, bl.a. Gustaf Folcker, Stockholm, 1849 och Garrard & Co, London, 1907.

Askfat med dekor av grip. Diameter 10,5 cm. Vikt 96 g.
Saltkar med lock av trä samt cigaretthållare, GAB, 1938.
5 skedar, bland annat Christian Hammer (Stockholm 1846-1891), 1855, längd 8,5-11,5 cm, total vikt 36 g.
1 fruktkniv med stålblad, otydliga stämplar, längd 17 cm.
1 uppläggningskniv, Gustaf Folcker (Stockholm 1807-1865), 1849, längd 21, vikt 79 g.
4 menyhållare med dekor av kronor, nysilver, höjd 2 cm.
Ett par saltkar med glasinsats och skedar, gustaviansk stil, 1800-talets slut, höjd 4,5 cm.

Slitage. Repor. Askfat något buckligt. Saltkar med bristningar och nagg. Monogram.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
3 021
267
278
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (15 bud)
13 mar 2019 17:29
3 021 SEK
8
13 mar 2019 17:29
2 900 SEK
13 mar 2019 17:28
2 600 SEK
8
13 mar 2019 17:28
2 400 SEK
12 mar 2019 21:27
1 700 SEK
12 mar 2019 21:27
1 600 SEK
11 mar 2019 11:35
1 200 SEK
4 mar 2019 17:55
1 100 SEK
4 mar 2019 17:55
1 000 SEK
3 mar 2019 16:24
500 SEK
3 mar 2019 16:24
450 SEK
2 mar 2019 18:28
405 SEK
2 mar 2019 18:28
355 SEK
1 mar 2019 16:59
350 SEK
1 mar 2019 11:45
300 SEK