Gustaf Åberg, sockerskål med lock, miniatyr, (verksam i Jönköping 1796-1828-).

Oval, urnformad, på romboid fotplatta. Delvis godronnerad dekor, pärlstav och bladsnitt. Uppsvängda hänklar och lock med bladsnitt och kulknopp. Stämplar även på locket. Höjd 13 cm, längd 13 cm, vikt 120 gram.

Slitage, repor, lockknopp med buckla.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
8 100
715
746
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (33 bud)
8
13 mar 2019 20:46
8 100 SEK
13 mar 2019 20:46
7 900 SEK
8
13 mar 2019 20:45
7 700 SEK
13 mar 2019 20:45
7 500 SEK
8
13 mar 2019 20:44
7 300 SEK
13 mar 2019 20:44
7 100 SEK
8
13 mar 2019 20:44
6 900 SEK
13 mar 2019 20:44
6 700 SEK
8
13 mar 2019 20:43
6 500 SEK
13 mar 2019 20:43
6 300 SEK
8
13 mar 2019 20:42
6 100 SEK
13 mar 2019 20:42
5 900 SEK
8
13 mar 2019 20:42
5 700 SEK
13 mar 2019 20:38
5 500 SEK
13 mar 2019 20:32
5 300 SEK
13 mar 2019 20:32
5 100 SEK
13 mar 2019 20:27
4 900 SEK
13 mar 2019 19:51
4 700 SEK
13 mar 2019 19:35
4 500 SEK
13 mar 2019 19:35
4 300 SEK
13 mar 2019 19:35
4 300 SEK
13 mar 2019 19:34
4 100 SEK
13 mar 2019 19:34
3 900 SEK
13 mar 2019 19:32
3 700 SEK
12 mar 2019 20:56
3 500 SEK
12 mar 2019 20:56
3 400 SEK
12 mar 2019 5:52
3 200 SEK
12 mar 2019 5:52
3 000 SEK
12 mar 2019 1:03
2 700 SEK
12 mar 2019 1:03
2 500 SEK
11 mar 2019 22:46
2 400 SEK
11 mar 2019 22:46
2 200 SEK
2 mar 2019 15:49
2 000 SEK