Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

RÖRSTRAND, samling jugendföremål, 11 delar, ca 1900.

Porslin med dekor i underglasyrfärger, bestående av en nattljusstake, 2 vaser, 6 snarlika fat, ett större fat och ett saltkar, stämplade Rörstrand och stämplade modellbeteckningar, den mindre vasen även signerad KL (Karl Lindström), saltkaret med en krabba signerat AW (Alf Wallander). Den större vasens höjd 14 cm, nattljusstaken ca 14 x 14 cm, höjd 8 cm.

Obetydligt slitage.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Formgivare

Klubbat pris
5 800
512
534
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
13 mar 2019 21:21
5 800 SEK
13 mar 2019 21:21
5 600 SEK
13 mar 2019 21:16
5 210 SEK
8
13 mar 2019 21:16
5 010 SEK
13 mar 2019 17:13
4 800 SEK
13 mar 2019 17:13
4 600 SEK
13 mar 2019 17:02
4 400 SEK
13 mar 2019 17:02
4 200 SEK
6 mar 2019 6:56
4 100 SEK
6 mar 2019 6:56
3 900 SEK
5 mar 2019 21:55
3 700 SEK
5 mar 2019 21:55
3 500 SEK
3 mar 2019 21:48
3 400 SEK
2 mar 2019 13:18
3 200 SEK
2 mar 2019 7:48
3 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77