Gustaf Möllenborg, kaffekanna, silver, Stockholm 1906. Gustaviansk-stil.

Cylinderformad, slät med nollgaller och fyra bladfötter, rakt pip och svärtat rakt trähandtag, skuldran med graverade blad, locket med blomknopp. Även locket med stämplar. Höjd 23 cm, total vikt 665 gram.

Slitage, fläckar.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
2 800
247
258
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
13 mar 2019 21:03
2 800 SEK
13 mar 2019 20:47
2 600 SEK
11 mar 2019 10:41
2 400 SEK
5 mar 2019 11:26
2 200 SEK
5 mar 2019 11:25
2 000 SEK
5 mar 2019 11:25
1 900 SEK
5 mar 2019 11:25
1 700 SEK
5 mar 2019 11:25
1 600 SEK
2 mar 2019 10:09
1 500 SEK