Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Gustaf Möllenborg, kaffekanna, silver, Stockholm 1906. Gustaviansk-stil.

Cylinderformad, slät med nollgaller och fyra bladfötter, rakt pip och svärtat rakt trähandtag, skuldran med graverade blad, locket med blomknopp. Även locket med stämplar. Höjd 23 cm, total vikt 665 gram.

Slitage, fläckar.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
2 800
271
310
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
13 mar 2019 21:03
2 800 SEK
13 mar 2019 20:47
2 600 SEK
11 mar 2019 10:41
2 400 SEK
5 mar 2019 11:26
2 200 SEK
5 mar 2019 11:25
2 000 SEK
5 mar 2019 11:25
1 900 SEK
5 mar 2019 11:25
1 700 SEK
5 mar 2019 11:25
1 600 SEK
2 mar 2019 10:09
1 500 SEK