BURKAR med LOCK, två stycken, SKÅL samt KOPP, keramik. Japan, Sumida Gawa, Meiji (1868-1912).

Glaserad gods, i drippformat, med modellerade figurer, dekor i rött, grönt, och svart samt underglasyrblått. Längd på skål ca 27 cm. Längd på kopp 4,5 cm. Diameter på burkar ca 12 cm.

Slitage, nagg. Ett lock med sprickor på insidan.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
10 010
873
913
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (40 bud)
14 mar 2019 20:33
10 010 SEK
14 mar 2019 20:33
9 810 SEK
14 mar 2019 20:31
9 610 SEK
14 mar 2019 20:31
9 410 SEK
14 mar 2019 20:31
9 400 SEK
14 mar 2019 20:30
9 200 SEK
14 mar 2019 20:30
9 000 SEK
14 mar 2019 20:29
8 800 SEK
14 mar 2019 20:29
8 600 SEK
14 mar 2019 20:29
8 400 SEK
14 mar 2019 20:29
8 200 SEK
14 mar 2019 20:28
8 000 SEK
14 mar 2019 20:28
7 800 SEK
14 mar 2019 20:28
7 610 SEK
14 mar 2019 20:28
7 410 SEK
14 mar 2019 20:28
7 410 SEK
14 mar 2019 20:27
7 210 SEK
14 mar 2019 20:25
7 010 SEK
14 mar 2019 20:25
6 810 SEK
14 mar 2019 20:25
6 800 SEK
14 mar 2019 20:24
6 600 SEK
14 mar 2019 20:17
6 400 SEK
14 mar 2019 20:10
6 200 SEK
14 mar 2019 20:06
6 000 SEK
14 mar 2019 20:06
5 800 SEK
14 mar 2019 20:00
5 600 SEK
13 mar 2019 21:01
5 400 SEK
11 mar 2019 22:44
5 200 SEK
11 mar 2019 22:44
5 000 SEK
11 mar 2019 22:44
4 800 SEK
11 mar 2019 22:43
4 600 SEK
11 mar 2019 22:43
4 400 SEK
11 mar 2019 22:43
4 200 SEK
11 mar 2019 22:43
4 000 SEK
11 mar 2019 22:42
3 800 SEK
11 mar 2019 22:42
3 600 SEK
11 mar 2019 22:41
3 400 SEK
11 mar 2019 22:41
3 200 SEK
9 mar 2019 8:26
3 000 SEK
5 mar 2019 11:18
2 000 SEK