Glaserad gods, i drippformat, med modellerade figurer, dekor i rött, grönt, och svart samt underglasyrblått. Längd på skål ca 27 cm. Längd på kopp 4,5 cm. Diameter på burkar ca 12 cm.
Slitage, nagg. Ett lock med sprickor på insidan.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.