KARAFFINER, ett par, glas, med proppar av silver, sengustavianska, 1815.

Lätt lilafärgad glasmassa. Balusterformade på fot. Etsad dekor av stiliserad blomsterslinga. Silverpropparna stämplade Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm (1807-1826). Höjd 24 cm.

Nagg. Proppar med bucklor. Slitage.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
2 700
237
252
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (24 bud)
8
14 mar 2019 19:45
2 700 SEK
14 mar 2019 19:45
2 500 SEK
14 mar 2019 1:07
2 250 SEK
13 mar 2019 13:51
2 050 SEK
13 mar 2019 13:50
1 950 SEK
13 mar 2019 13:50
1 950 SEK
12 mar 2019 23:49
1 850 SEK
11 mar 2019 22:11
1 750 SEK
11 mar 2019 22:10
1 650 SEK
11 mar 2019 22:10
1 600 SEK
6 mar 2019 0:14
1 400 SEK
6 mar 2019 0:14
1 300 SEK
3 mar 2019 23:22
1 100 SEK
3 mar 2019 23:21
1 000 SEK
3 mar 2019 23:21
1 000 SEK
2 mar 2019 9:20
850 SEK
1 mar 2019 23:27
800 SEK
1 mar 2019 18:50
750 SEK
1 mar 2019 18:23
700 SEK
1 mar 2019 18:23
650 SEK
1 mar 2019 16:46
551 SEK
1 mar 2019 16:45
501 SEK
1 mar 2019 16:45
500 SEK
1 mar 2019 11:57
300 SEK