CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.

Mörkbetsad ek. Skuren dekor i fält. På tassfötter. Uppfällbart lock med dekor på undersida samt med underliggande lös textilklädd sits. Löstagbar front med bakomliggande förvaring. Bredd 150. Djup 60. Höjd 72 cm.

Restaurerad/kompletterad. Torrsprickor. Maskstungen. Skador. Slitage. Repor. Märken. Locket löst.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
2 401
212
221
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
14 mar 2019 20:56
2 401 SEK
14 mar 2019 20:56
2 201 SEK
14 mar 2019 19:57
2 200 SEK
2 mar 2019 10:17
2 000 SEK