1106910

CAROUSCHKA STREIJFFERT, MATTA, "Construktion", handtuftad, konturerad, ca 394 x 242,5 cm.

Tillverkad i Thailand 1990. Modernistisk komposition med delar av olika brokonstruktioner i New York i färgerna svart, benvitt, akvamarin och olika grå nyanser. Baksidan med två etiketter. (Unik).

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Konditionsrapport

Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.

Ändringar

"Construktion", handtuftad, tillverkad 1990, unikt exemplar.

Placering
Frihamnen 16 A, 417 55 Göteborg - H1
Följerätt
Ja

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Anette Granlund

    Anette Granlund
    Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

    anette.granlund@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Utropspris: 4 000 SEK

    Slutpris

    16 500
    1 578 EUR
    1 788 USD

    Budhistorik (52 bud)
    7A14 mar 20:5716500SEK
    614 mar 20:5716000SEK
    714 mar 20:5715500SEK
    Acceptpris på 2 000 SEK uppnåddes