Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

HUND, papier maché, Frankrike, omkring år 1900.

Engelsk bulldogg. Målad och flockad papier maché. På hjul. Rött halsband av skinn med metallbeslag. Rörligt huvud och ledad käke. Skällfunktion då käken öppnas. Längd 56. Höjd 25 cm.

Kraftigt slitage. Skador, bland annat saknas ett ben. Dragkedja till käkens mekanik saknas.

Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.

Klubbat pris
2 800
271
310
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (22 bud)
8
14 mar 2019 21:29
2 800 SEK
14 mar 2019 21:29
2 600 SEK
8
14 mar 2019 21:29
2 400 SEK
8
14 mar 2019 21:24
2 200 SEK
14 mar 2019 21:22
2 100 SEK
8
14 mar 2019 20:30
1 900 SEK
14 mar 2019 20:25
1 800 SEK
14 mar 2019 18:00
1 700 SEK
14 mar 2019 18:00
1 600 SEK
13 mar 2019 20:41
1 100 SEK
13 mar 2019 20:41
1 000 SEK
13 mar 2019 20:41
900 SEK
13 mar 2019 20:41
850 SEK
12 mar 2019 21:01
628 SEK
12 mar 2019 21:01
578 SEK
12 mar 2019 12:18
575 SEK
12 mar 2019 12:17
525 SEK
12 mar 2019 12:17
510 SEK
11 mar 2019 22:48
450 SEK
11 mar 2019 22:48
400 SEK
2 mar 2019 2:30
350 SEK
1 mar 2019 12:56
300 SEK