Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Bukowskis har äran att bjuda in till online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Denna högst personliga och eklektiska samling spänner över klassiskt 1600-tal till det ohämmade 1970-talet. Se även den unika samlingen av argent haché, 1700-talets bortglömda försilvrade föremål som var hans stora passion. Läs mer om samlingen här >
Onlineauktion avslut 13–14 mars.

19 föremål
URNA, fajans. 1700-tal.
URNA, fajans. 1700-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFESERVIS, 43 delar, porslin, Rörstrand omkring 1900.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN / SKULPTUR, majolika, 1800-tal.
Klubbat pris
7 410 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARIEBERG, gallerfat, fajans, 1768.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, fajans, daterat 1816.
FAT, fajans, daterat 1816.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BUCKELFAT, fajans. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TALLRIK, fajans, Rörstrand, Stockholm, 1700-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ASKFAT SAMT KOPP MED FAT, porslin, 12 delar. 1900-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK