Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Onlineauktion avslut 13–14 mars.

62 föremål
KORG FÖR VINFLASKOR, 1800-tal.
Klubbat pris
4 801 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. Queen Anne-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKE, sk Blekingestake, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KOLBOX, omkring år 1900.
KOLBOX, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FÄLLBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
NOTSTÄLL, 1900-tal.
NOTSTÄLL, 1900-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLONN, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TABURETT, Biedermeier, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Empire, Lindome. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKBORD, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SNURRPALL, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 2 stycken, allmoge, omkring år 1900.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGBORD, 1700-tal.
SLAGBORD, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TERRIN MED LOCK, pläter, England, 1800-tal.
Klubbat pris
6 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKE, argent haché,  rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 200 SEK
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, gustaviansk stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
5 201 SEK
Utropspris
1 000 SEK
FICKURSSTÄLL, BLÄCKSTÄLL, FAT. 3 delar. Gjutjärn, 1800-tal.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, koppar, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NATTLJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
BRICKBORD / FÄLLBORD, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOSA, Empire, Berlin, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 800 SEK
SKÅP, renässansstil, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOLAR, 2+2, barock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
17 769 SEK
Utropspris
15 000 SEK
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMBORD / STÄLL, omkring 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGELLAMPETT, gustaviansk, omkring 1800.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 6 stycken, mässing, (3 par), 1800-tal.
Klubbat pris
5 210 SEK
Utropspris
4 500 SEK
STATYETT, brons, 1800-tal.
STATYETT, brons, 1800-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 stycken, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris
1 010 SEK
Utropspris
1 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK