Kan inte nå servern

Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Bukowskis har äran att bjuda in till online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Denna högst personliga och eklektiska samling spänner över klassiskt 1600-tal till det ohämmade 1970-talet. Se även den unika samlingen av argent haché, 1700-talets bortglömda försilvrade föremål som var hans stora passion. Läs mer om samlingen här >
Onlineauktion avslut 13–14 mars.

 
50 föremål
Petter Åkerman, transcherkniv, silver,  Stockholm 1771. Rokoko.
Petter Åkerman, transcherkniv, silver, Stockholm 1771. Rokoko.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRUKTBESTICK, 36 st, silver och pärlemor, England 1800-tal.
FRUKTBESTICK, 36 st, silver och pärlemor, England 1800-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KNIVAR, 6 st silver, 1800-tal.
KNIVAR, 6 st silver, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
Klubbat pris 
1 621 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKEDAR, 6 st, silver, 1700-talets mitt.
SKEDAR, 6 st, silver, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DIEDRICH SCHVART, gafflar, 6 st, silver, Karlskrona 1796-97.
DIEDRICH SCHVART, gafflar, 6 st, silver, Karlskrona 1796-97.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Isak Sandbeck, coaster, silver Stockholm 1818.
Isak Sandbeck, coaster, silver Stockholm 1818.
Klubbat pris 
5 770 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JONAS TROSELIUS, gafflar 5 st, silver, Stockholm 1807.
JONAS TROSELIUS, gafflar 5 st, silver, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BESTICK, 3 st, silver. Bl a Petter Eneroth Stockholm 1793.
BESTICK, 3 st, silver. Bl a Petter Eneroth Stockholm 1793.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ljusstake med skärm, silver, London 1890.
Ljusstake med skärm, silver, London 1890.
Klubbat pris 
6 410 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TESKEDAR, 17 st, silver. Bl a Petter Gillberg, Varberg 1791.
TESKEDAR, 17 st, silver. Bl a Petter Gillberg, Varberg 1791.
Klubbat pris 
4 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SUPBÄGARE, 10 st, silver, GAB Stockholm bl a 1927.
SUPBÄGARE, 10 st, silver, GAB Stockholm bl a 1927.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Pavel Ovchinnikov, SALTKAR, silver, Moskva  1871.
Pavel Ovchinnikov, SALTKAR, silver, Moskva 1871.
Klubbat pris 
5 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
P HERTZ, serveringsbestick, ett par, silver, Köpenhamn 1889.
P HERTZ, serveringsbestick, ett par, silver, Köpenhamn 1889.
Klubbat pris 
3 150 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK