Rune Jansson E324

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning. Bukowskis är glada över att kunna erbjuda denna fina samling av Rune Janssons måleri vilken spänner över sju decennier av dennes produktion.

    Visar alla 33 föremål som matchar din sökning.