Rune Jansson

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning. Bukowskis är glada över att kunna erbjuda denna fina samling av Rune Janssons måleri vilken spänner över sju decennier av dennes produktion.

28 föremål
RUNE JANSSON, kritteckning, signerad.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Kritteckning, signerad och daterad -39.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -70.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad -43?.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Färglitografier, 3 st, signerade.
Klubbat pris
456 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -47.
Klubbat pris
10 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, akvarell, signerad och daterad -85.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Pastell, signerad och daterad -42.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, kritteckning, signerad och daterad -40.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -63.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, pastell, signerad och daterad -45.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Kritteckning, signerad.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad -39.
Klubbat pris
1 255 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad -49.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -54.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, pastell, signerad och daterad jan -48.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, kritteckning, signed and dated -54.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad -43.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, Olja på pannå, signerad och daterad 30.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RUNE JANSSON, olja på pannå, signerad och daterad -40.
Klubbat pris
910 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUNE JANSSON, Kritteckning, signerad och daterad -50.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, akvarell, signerad och daterad 13 aug -48.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, blandteknik, signerad och daterad -68.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUNE JANSSON, pastell, signerad och daterad -47.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK