Torbjörn Lenskogs samling med industridesign del III

Torbjörn Lenskogs omfattande samling, ”Torbjörn Lenskog Design Collection”, skapades under 1980 och 90-talen och innehåller flera av 1900-talets mest centrala verk inom industridesign. Delar av samlingen har visats på Nationalmuseum och innehöll många internationellt kända designföremål – som saknades och fortfarande saknas på svenska museer. Efter att merparten av samlingen såldes så har föremålen skingrats världen över. Torbjörn Lenskog har fortsatt att samla på innovativ och inflytelse rik industridesign. Den här samlingens nummer erbjuder klassiker inom amerikansk streamline design samt industridesign som Gerhard Behrends Silex kaffemaskin som finns representerad på MoMA i New York.

14 föremål
SYLVIA STAVE, coctailshaker, nysilver CG HALLBERG, 1930-tal.
Klubbat pris
1 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
COCTAILSHAKER, SIFON SAMT TILLBRINGARE, USA 1940-50-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
COCTAILSHAKER, Victoria, Danmark.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK