GERHARD BEHREND, kaffemaskin, SILEX, USA, formgiven 1914. Samt GlasBake "Beehive" vattenkokare, USA 1940-tal

SILEX, Glas, svärtat trä och ställning i förnicklad mässing. Totalt 5 delar. Totalhöjd 41 cm.

GLASBAKE, glas aluminium och bakelit, 2 delar, Höjd ca 20 cm. Märkt i glaset Glasbake 104.

Slitage. Möjligen ej komplett.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Hanks, David A. & Hoy, Anne Hoene, American streamlined design: the world of tomorrow, Flammarion, Paris, 2005, sid 125.

Silex modellen är representerad i, Museum of Modern Art, MoMAs samlingar.

Klubbat pris
560
50
52
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (7 bud)
14 dec 2018 9:27
560 SEK
14 dec 2018 9:27
510 SEK
8 dec 2018 11:03
451 SEK
8 dec 2018 0:18
401 SEK
8 dec 2018 0:18
400 SEK
7 dec 2018 15:31
350 SEK
7 dec 2018 15:01
300 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60