1120366

ALFONSO IANNELLI, vispar 3 st., SUNBEAM, USA 1940-50-tal.

Alfonso iannelli, vispar 3 st., sunbeam, usa 1940-50-tal.

Sunbeam Mixmaster 2 st. en med stor och en med mindre skål i glas, och Mixmaster Junior i förkromat stål och bakelit.

Slitage. Ej funktionstestad.

Proveniens

Torbjörn Lenskog Design Collection.

Hanks, David A. & Hoy, Anne Hoene, American streamlined design: the world of tomorrow, Flammarion, Paris, 2005, sid 136.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60

955
93
104
Utropspris
2 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (9 bud)
14 dec 2018 14:19
955 SEK
14 dec 2018 14:19
905 SEK
14 dec 2018 14:18
805 SEK
14 dec 2018 14:18
705 SEK
14 dec 2018 14:18
655 SEK