Sven Axel Hansson

Bukowskis har nöjet att presentera en samling verk av konkretisten Sven Axel Hansson. Hansson arbetade i en geometrisk nonfigurativ stil med horisontaler och vertikaler som framträdande element. Han utbildade sig vid Gerlesborgsskolan i slutet av 1940-talet, för att under 1950-talet studera för André Lhote i Paris och därefter avsluta studierna vid decenniets slut på Valands Konstskola i Göteborg. Hansson ställde ut vid ett flertal tillfällen tillsammans med andra namnkunniga konkretister, som Bengt Orup, och hans verk finns representerade på ett flertal platser runt om i landet.

28 föremål
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad -75.
Klubbat pris
1 010 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, oljemålning, signerad och daterad à tergo 1987.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad Sven Hansson 1958.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1977 à tergo.
Klubbat pris
4 003 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad á tergo S. Hansson 1985.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad och daterad -93.
Klubbat pris
4 408 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad och daterad -82.
Klubbat pris
3 001 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1978 à tergo.
Klubbat pris
18 601 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1983 à tergo.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad Sven Hansson 1971.
Klubbat pris
1 410 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1982.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SVEN HANSSON, blandteknik, monogramsignerad och daterad -97.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SVEN HANSSON, olja på duk, signerad och daterad 1982 à tergo.
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SVEN HANSSON, gouache, signerad och daterad -99.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
5 801 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK