Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

OTTO G CARLSUND, akvarell och tusch, signerad, utförd 1948

"Hommage à Wäinö Aaltonen, hommage à Boccioni". 21 x 29,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Smärre gulnad.

Proveniens

Gåva från konstnären till Professor Oscar Reutersvärd, Lund.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galerie Bel' Art, Stockholm, Otto G Carlsund, 1988.
Mjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens museum, 13 juni - 29 augusti, 2004, kat nr 40.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otto G Carlsund", 22 september 2007 – 6 januari 2008.

Konstnär

Klubbat pris
12 000
1 065
1 111
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (21 bud)
17 mar 2019 20:57
12 000 SEK
17 mar 2019 20:57
11 500 SEK
17 mar 2019 20:57
11 500 SEK
17 mar 2019 20:56
11 000 SEK
17 mar 2019 20:33
10 500 SEK
17 mar 2019 20:08
10 000 SEK
17 mar 2019 20:08
9 800 SEK
17 mar 2019 16:19
8 800 SEK
17 mar 2019 16:19
8 600 SEK
17 mar 2019 13:05
8 000 SEK
16 mar 2019 23:34
7 900 SEK
12 mar 2019 1:08
7 700 SEK
12 mar 2019 1:08
7 500 SEK
12 mar 2019 1:07
7 200 SEK
12 mar 2019 1:07
7 000 SEK
12 mar 2019 1:07
6 800 SEK
12 mar 2019 1:07
6 600 SEK
12 mar 2019 1:03
6 400 SEK
12 mar 2019 1:03
6 200 SEK
9 mar 2019 20:13
6 000 SEK
8 mar 2019 10:28
2 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89