1129976
Lennart Rodhe
(1916-2005)

LENNART RODHE, gouache på papper, monogramsignerad samt signerad och daterad 1955

"Kaskad". 11 x 16 cm.

Ej examinerad ur ram. Obetydlig ytsmuts i övre hörgra hörnet.

Proveniens

Kritikern Stig Johanssons samling, Stockholm.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Övrigt

Verket är en studie till målningen "Form II" som ställdes ut på Moderna Museet och Göteborgs Konstmuseum 1988, kat nr 50.

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
22 001
2 048
2 292
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (36 bud)
17 mar 21:17
22 001 SEK
17 mar 21:17
21 370 SEK
17 mar 21:16
21 000 SEK
17 mar 21:16
20 000 SEK
17 mar 21:14
19 900 SEK