Otto G Carlsund

(Sverige, 1897-1948)
Otto G Carlsund
(Sverige, 1897-1948)

OTTO G CARLSUND, krita och blyerts, signerad, utförd 1945

"Skiss för rumskomposition". 5,9 x 5,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Gåva från konstnären till Professor Oscar Reutersvärd, Lund 1947-48.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galerie Bel' Art, Stockholm, Otto G Carlsund, 1988.
Mjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens museum, 13 juni - 29 augusti, 2004, kat nr 31, avbildad och omnämnd i utställningskatalogen sid 182.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otto G Carlsund", 22 september 2007 – 6 januari 2008.

"Jag fick denna teckning idag av Otto G som betalning för att jag hämtade pengar hos Evert Taube. Teckningen var osignerad. Jag bad Otto G. sätta sin signatur på pappret. Otto G. skrev dit den och årtalet "46". Sedan betraktade han teckningen och sade att han signerat den upp och ned, suddade ut initialen och skrev dit den på rätt ledd. Han sade:"Det är så länge sedan jag ritade den här skissen Det var i själva verket 1945 och det är den absolut första av allesammans!" Oscar Reutersvärd".

Konstnär

Klubbat pris
8 800
835
955
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
17 mar 2019 21:08
8 800 SEK
17 mar 2019 21:07
8 600 SEK
17 mar 2019 21:07
8 500 SEK
17 mar 2019 21:06
8 100 SEK
17 mar 2019 21:05
8 000 SEK
17 mar 2019 21:05
7 000 SEK
10 mar 2019 15:56
6 100 SEK
9 mar 2019 17:27
3 500 SEK
9 mar 2019 12:29
2 880 SEK
8 mar 2019 22:30
2 200 SEK
8 mar 2019 17:00
2 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89