En samlares kärlek till glaskonsten

Denna samling av Art Nouveau- samt Art Deco-glas är uppbyggd av en inbiten och insatt samlare under en låg tid. För att citera vår samlare: "det tar en livstid att bygga upp en samling". Hans kärlek stod till perioden runt sekelskiftet 1900. Samlingen är bred och innehåller prover på glas från många olika tillverkare/designers och från större delen av Europas glasbruk/tillverkare. Vår samlare ansåg att man bör göra sig insatt i området genom noggranna studier av litteratur men även av att se och känna på föremålen. Besök utställningar, antikaffärer och auktionsvisningar för att se närmre på föremålen. För honom själv tog det enligt hans egen utsago ca 10 år innan han kände sig någorlunda hemma på området. Han ansåg också att man bör utgå från kvalitet och utseende mer än efter signatur eller tillverkare. Finn ett område du brinner för och starta din samling och varför inte av glas! Ett av hans råd var att om du finner ett bättre objekt än ett motsvarande i din samling tveka inte att köpa det nya objektet och ersätt ditt gamla – eller varför inte – ha kvar dem båda!

67 föremål
HARRACHOV GLASSFABRIK,  2 vaser Tjeckien ca 1880.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOETZ, vas "Creta Formosa" signerad omkring 1900.
Klubbat pris
2 755 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MICHAEL POWOLNY, vas "Tango" för Loetz Art Deco ca 1910.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAL ST LAMBERT, vas signerad ca 1900 glass.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FRATELLI TOSO, tillskriven Art Nouveau tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LOETZ, vaser 2 st Art Deco 1920-tal glass.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOSEF LENHARDT, vaser 2 st ca 1910-20 Bömen.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RIEDEL & RINDSKOPF, vas "Aventurine" omkring 1900 Bömen.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAUM NANCY, vas Art Nouveau signerad och daterad 1898.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NANCEA, vas Art Deco, ca 1920.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VERLYS, vas Art Deco ca 1930 Frankrike gjutet glas.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LOETZ, vas Art Nouveau sent  1800-tal.
Klubbat pris
2 005 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LOETZ, vas Art Deco, 1920-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODORE LEGRAS, tillskriven vaser 2 st Art Nouveau ca 1890.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad Art Nouveau 1880/90-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAL ST LAMBERT, vas Art Deco ca 1925 gjutet glas.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RENÉ LALIQUE, vas "Bagatelle" 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODORE LEGRAS, tillskriven vas Art Nouveau ca 1890.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad Art Nouveau ca 1880.
Klubbat pris
7 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LA LICORNE, vas överfång Frankrike ca 1920.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
WILHELM KRALIK SOHNE, vas "Diasfora" Bömen ca 1900.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAL ST LAMBERT, vas signerad Art Nouveau sent 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS glas Frankrike omkring 1890 Art Nouveau.
Klubbat pris
3 301 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ANDRE DELATTE, Nancy vas signerad art Deco ca 1920.
Klubbat pris
4 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS Art Nouveau Frankrike 1880-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KRALIK SOHNE vas Art Nouveau ca 1910.
Klubbat pris
2 612 SEK
Utropspris
2 000 SEK
THEODORE LEGRAS, vas Art Nouveau Frankrike ca 1925.
Klubbat pris
3 750 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FRITZ HECKERT, vas Peterdorfers glashütte Tyskland ca 1920.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad art Nouveau omkring 1900.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMILE GALLÉ, fat signerat Art Nouveau sent 1800-tal.
Klubbat pris
4 290 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMILE GALLÉ, vas signerad överfång 1910-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
THEODORE LEGRAS, vas Art Deco ca 1920.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL SAMT BONBONJÄR Art Nouveau Frankrike ca 1880/90.
Klubbat pris
3 712 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PIERRE D'AVESN, vas för Verlys 1930-tal gjutet glas.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HENRI DIEUPART, vas för Simonet Frères Frankrike 1920-tal.
Klubbat pris
1 630 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES SCHNEIDER, vas Frankrike 1920-tal.
Klubbat pris
4 213 SEK
Utropspris
2 000 SEK