PIERRE D'AVESN, vas för Verlys 1930-tal gjutet glas

Gjuten dekor av sjöjungfrur, höjd ca 23 cm, signerad

Bruksslitage. Repor.

Pierre d'Avens föddes som Pierre Gire 1901.
Vid 14 års ålder började han arbeta för Rene Lalique där han stannade i 10 år. Under denna period utformade han Laliques berömda "Serpent" samt "Tourbillons" vasen.
1926 lämnade han René Lalique och gjorde modeller för Cristallerie de Saint-Rémy under några år. 1930 bad firman Daum Freres honom att ta över den konstnärliga ledningen av deras gjutna glasavdelning i Croismare.
1937 tog han övr ledningen av Verlys där han stannde fram till 1940 och därefter fortsatte han på Cristallerie de Choisy-le-Roi (Sèvres).

Klubbat pris
3 500
309
322
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (23 bud)
21 dec 2018 21:47
3 500 SEK
8
21 dec 2018 21:47
3 300 SEK
21 dec 2018 21:47
3 100 SEK
8
21 dec 2018 18:32
2 700 SEK
21 dec 2018 18:32
2 500 SEK
8
21 dec 2018 15:43
2 200 SEK
21 dec 2018 11:06
2 000 SEK
19 dec 2018 8:29
1 900 SEK
17 dec 2018 19:26
1 800 SEK
17 dec 2018 15:14
1 700 SEK
17 dec 2018 6:57
1 600 SEK
16 dec 2018 10:06
1 500 SEK
16 dec 2018 10:06
1 500 SEK
14 dec 2018 8:02
1 400 SEK
14 dec 2018 8:02
1 300 SEK
13 dec 2018 21:38
1 200 SEK
13 dec 2018 21:38
1 100 SEK
13 dec 2018 21:38
1 000 SEK
13 dec 2018 21:38
950 SEK
13 dec 2018 21:32
900 SEK
13 dec 2018 21:32
850 SEK
13 dec 2018 10:34
800 SEK
12 dec 2018 20:28
400 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13