JAMES A. JOBLING & CO, skålfat, Art Deco England 1930-tal gjutet glas

Reliefdekor av duvor, diameter 19, höjd 8 cm

Bruksslitage.

Wear Flint Glass Works grundades år 1855 och köptes av James Angus och Henry Greener 1858, och kallade sig Greener & Co. År 1886 förvärvades företaget av James Augustus Jobling och 1902 förenades han med sin brorson, Ernest Jobling Purser. Företaget döptes därefter till James A. Jobling & Co. År 1921 förvärvade Jobling rätten att producera Pyrex-glas, vilket blev extremt framgångsrikt. År 1933 började Jobling producera ett populärt sortiment av Art Deco-glasvaror, inspirerade av Lalique-mönster. År 1949 sålde Ernest Jobling Purser företaget till Pilkington Brothers.

Klubbat pris
900
80
83
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (12 bud)
21 dec 2018 21:18
900 SEK
21 dec 2018 21:17
850 SEK
21 dec 2018 21:17
800 SEK
21 dec 2018 21:17
800 SEK
21 dec 2018 21:17
750 SEK
21 dec 2018 21:17
700 SEK
21 dec 2018 21:17
550 SEK
21 dec 2018 21:17
500 SEK
21 dec 2018 21:16
450 SEK
21 dec 2018 21:16
400 SEK
20 dec 2018 19:43
350 SEK
14 dec 2018 22:11
300 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13