UTAMARO KITAGAWA (c.1753-1806), färgträsnitt. Japan, 1801.

'Karagoto of the Brothel House in Choji-ya in Edo-Cho Nichome', från 'Courtesans as Flowers'. Bildmått 37 x 24 cm.

Ej examinerad ur ram. Beskuren. Missfärgningar. Skador.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018).

See similar at the Honolulu Museum of Art, nr 14539.

Klubbat pris
5 800
522
550
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
3 feb 2019 22:24
5 800 SEK
3 feb 2019 22:24
5 600 SEK
3 feb 2019 22:23
5 400 SEK
3 feb 2019 22:23
5 200 SEK
3 feb 2019 22:23
5 000 SEK
3 feb 2019 22:23
4 800 SEK
3 feb 2019 22:22
4 600 SEK
3 feb 2019 22:22
4 400 SEK
3 feb 2019 22:22
4 200 SEK
3 feb 2019 22:22
4 000 SEK
3 feb 2019 22:22
3 800 SEK
3 feb 2019 22:22
3 600 SEK
3 feb 2019 21:57
3 400 SEK
3 feb 2019 20:11
3 200 SEK
3 feb 2019 17:40
3 000 SEK
24 jan 2019 19:20
2 200 SEK
24 jan 2019 15:28
2 000 SEK