UTAMARO KITAGAWA (c.1753-1806), efter, färgträsnitt. Japan, 1800-tal.

'Hokkoku', från 'Three amusements of contemporary beauties'. Bildmått 50 x 22 cm.

Ej examinerad ur ram. Skador. Missfärgningar. Smutsig. Fläckar. Veck.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018).

See similar at the Honolulu Museum of Art, nr 15575; Harvard Art Museum, nr 1933.4.603; Museum of Fine Arts Boston, nr 21.6542.

Klubbat pris
4 200
378
398
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
3 feb 2019 22:37
4 200 SEK
3 feb 2019 22:33
4 000 SEK
3 feb 2019 22:33
4 000 SEK
3 feb 2019 22:12
3 400 SEK
3 feb 2019 22:12
3 200 SEK
3 feb 2019 21:56
3 000 SEK
29 jan 2019 0:47
2 700 SEK
28 jan 2019 14:59
2 500 SEK