TOSHUSAI SHARAKU (act.c.1794), efter, färg träsnitt. Japan, 1900-tal.

Ichikawa Omezô I som Yako Ishibei, från Koinyôbô Somewake Tazuna. På kimonon Ichikawa-familjens kvadrater, bildmått 37 x 24,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Blekt. Vågigt papper eller duk.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018).

Riksförbundet för bildande konst, Vandringsutställning, 1960, exhibition 209, nr 47.

RIKSFÖRBUNDET FÖR BILDANDE KONST, JAPANSKA TRÄSNITT, i färg och svart-vitt, från 1600-talets början till 1800-talets mitt, Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1960, page 29.

See similar at the Metropolitan Museum, NYC, nr JP196;
Ritsumeikan University, nr Z0169-017;
The British Museum, nr 1909,0618,0.51;
Tokyo National Museum, nr C0032100, C0000530, E0001699 and C0008372;
Fine Arts Museum of San Fransisco, nr 1963.30.38915.17;
Art Institute of Chicago, nr 1934.201;
Museum of Fine Arts, Boston, nr 21.7246 and 11.14672;

Klubbat pris
7 000
621
648
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
3 feb 2019 20:58
7 000 SEK
3 feb 2019 20:58
7 000 SEK
3 feb 2019 20:56
6 600 SEK
3 feb 2019 20:56
6 400 SEK
3 feb 2019 20:55
6 200 SEK
3 feb 2019 20:55
6 000 SEK
3 feb 2019 20:55
5 800 SEK
3 feb 2019 20:54
5 600 SEK
3 feb 2019 20:53
5 400 SEK
3 feb 2019 20:50
5 200 SEK
3 feb 2019 20:50
5 000 SEK
3 feb 2019 20:49
4 975 SEK
3 feb 2019 20:49
4 775 SEK
3 feb 2019 20:49
4 700 SEK
3 feb 2019 20:49
4 500 SEK
3 feb 2019 20:47
4 200 SEK
3 feb 2019 20:47
4 000 SEK
3 feb 2019 20:47
4 000 SEK
3 feb 2019 20:46
3 800 SEK
3 feb 2019 20:46
3 600 SEK
3 feb 2019 19:11
3 400 SEK
25 jan 2019 11:59
3 200 SEK
25 jan 2019 7:43
3 000 SEK
24 jan 2019 13:22
2 000 SEK