UTAGAWA HIROSHIGE (1797-1858), efter, färgträsnitt. Japan, från "Susaki Hen-yori Suijin no Mori, Uchikawa" 1800-tal.

Uchi-flodens mynning. Bildmått 33,5 x 22 cm.

Ej examinerad ur ram. Blekt.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921–2018).

Riksförbundet för bildande konst, Vandringsutställning, 1960, exhibition 209.

Henry D. Smith II, Hiroshige: One Hundred Famous Views of Edo, Brooklyn Museum of Art, 1986, pl. 36.

RIKSFÖRBUNDET FÖR BILDANDE KONST, JAPANSKA TRÄSNITT, i färg och svart-vitt, från 1600-talets början till 1800-talets mitt, Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1960, page 32-34

See similar at the Metropolitan Museum, NYC, nr JP1026 and JP64;
Library of Congress, nr 2008660966 and 2009631859;
University of Wisconsin-Madison, nr 1984.810 and 1980.1615;
Edo Tokyo Museum, nr 83200036;
Museum of Fine Arts Boston, nr 21.9459, 06.867, 11.36876.25 and 21.9458;
Honolulu Museum of Art, nr 22727;

Klubbat pris
16 500
1 464
1 528
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (37 bud)
11
3 feb 2019 22:21
16 500 SEK
3 feb 2019 22:21
16 000 SEK
3 feb 2019 22:19
15 500 SEK
3 feb 2019 22:19
15 000 SEK
3 feb 2019 22:19
14 600 SEK
3 feb 2019 22:19
14 100 SEK
3 feb 2019 22:19
13 600 SEK
3 feb 2019 22:19
13 100 SEK
3 feb 2019 22:11
11 000 SEK
11
3 feb 2019 22:05
10 500 SEK
3 feb 2019 22:02
10 000 SEK
10
3 feb 2019 22:02
10 000 SEK
3 feb 2019 22:02
8 600 SEK
10
3 feb 2019 22:02
8 400 SEK
3 feb 2019 22:01
8 200 SEK
10
3 feb 2019 22:01
8 000 SEK
3 feb 2019 22:01
7 400 SEK
11
3 feb 2019 21:59
7 200 SEK
10
3 feb 2019 21:59
7 000 SEK
11
3 feb 2019 21:59
6 900 SEK
10
3 feb 2019 21:58
6 700 SEK
3 feb 2019 21:58
6 500 SEK
3 feb 2019 21:54
5 800 SEK
2 feb 2019 21:28
5 600 SEK
9
2 feb 2019 21:28
5 500 SEK
2 feb 2019 17:58
5 200 SEK
8
2 feb 2019 17:58
5 000 SEK
8
31 jan 2019 23:06
4 300 SEK
31 jan 2019 23:06
4 100 SEK
29 jan 2019 0:48
4 000 SEK
29 jan 2019 0:48
3 800 SEK
27 jan 2019 16:37
3 600 SEK
26 jan 2019 18:57
3 400 SEK
25 jan 2019 22:36
3 200 SEK
24 jan 2019 13:26
3 000 SEK
24 jan 2019 11:10
2 200 SEK
24 jan 2019 10:34
2 000 SEK