UTAMARO KITAGAWA (c.1753-1806), efter, färgträsnitt. Japan, 'Ebisu', 1800-tal.

Geisha i rollen som Ebisu, en av de sju lyckogudarna. Komposition i cirkelram infattad av kalligrafisk skrift och mönster i blindtryck. Från serien "Seven Lucky Beauties in the Modern style". 36,5 x 24,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Veck. Blekt. Missfärgningar. Fläckar. Sprickor.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018), previously in the collection of Hayashi, Gillot.

Riksförbundet för bildande konst, Vandringsutställning, 1960, exhibition 209, nr 40.

RIKSFÖRBUNDET FÖR BILDANDE KONST, JAPANSKA TRÄSNITT, i färg och svart-vitt, från 1600-talets början till 1800-talets mitt, Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1960, page 28.

See similar from the Frank Lloyd Wright collection at the Fine Arts Museum Boston, nr 21.6491.

Klubbat pris
3 100
274
285
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (4 bud)
3 feb 2019 21:49
3 100 SEK
3 feb 2019 21:44
2 900 SEK
29 jan 2019 0:51
2 700 SEK
25 jan 2019 16:21
2 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

154. Terry O'Neill, "Frank Sinatra, Miami Beach, 1968".
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
Budhistorik
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
Aktuellt bud:
190 000 SEK