OKUMURA MASANOBU (1686-1764), efter, färgträsnitt, två stycken. Japan, omkring 1900.

En med ett öppet landskap, med pagoda och eleganta figurer, 24 x 36 cm. En med motiv av barn med katt samt elegant dam, 22,5 x 34 cm.

Ej examinerad ur ram. Inga synliga skador.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018).

See similar at the Tokyo National Museum, C0034712.

Klubbat pris
3 600
319
337
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
3 feb 2019 18:35
3 600 SEK
2 feb 2019 15:11
3 400 SEK
2 feb 2019 12:59
3 200 SEK
30 jan 2019 18:00
3 000 SEK
29 jan 2019 19:19
2 700 SEK
27 jan 2019 19:58
2 500 SEK
25 jan 2019 11:46
2 000 SEK