KITAO MASANOBU (1761-1816), efter, färgträsnitt. Japan, troligen 1900-tal.

Avbildar elegant kvinna samt kamuro med gäst, 25,5 x 21 cm.

Troligen beskuren. Ej examinerad ur ram. Blekt. Gulnad.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018).

See a similar one at the Imperial Royal Austrian Museum of Art.

Klubbat pris
3 600
318
331
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
3 feb 2019 20:56
3 600 SEK
3 feb 2019 20:56
3 400 SEK
3 feb 2019 20:56
3 200 SEK
3 feb 2019 20:55
3 000 SEK
3 feb 2019 20:55
2 800 SEK
25 jan 2019 16:15
2 700 SEK
25 jan 2019 16:15
2 500 SEK
25 jan 2019 15:55
2 200 SEK
25 jan 2019 0:24
2 000 SEK