SUZUKI HARUNOBU (1725-1770), träsnitt ur bok. Japan, 1700-tal.

Ung flicka vid ett fönster. Dikt av Minamoto no Nobuakira Ason, från Ehon hana kazura, vol. III, med flickor sysselsatta på olika vis med brevskrivning, meditation, tedrickning m.m. Bildmått 19 x 14 cm.

Blekt. Ej examinerad ur ram. Missfärgningar. Skador. Maskstungen.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018).

Riksförbundet för bildande konst, Vandringsutställning, 1960, exhibition 209, nr 96.

RIKSFÖRBUNDET FÖR BILDANDE KONST, JAPANSKA TRÄSNITT, i färg och svart-vitt, från 1600-talets början till 1800-talets mitt, Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1960, page 34.

See similar at Museum of Fine Arts, Boston, RES.53.200.

Klubbat pris
3 200
282
295
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (7 bud)
3 feb 2019 12:40
3 200 SEK
3 feb 2019 12:40
3 000 SEK
3 feb 2019 12:40
2 800 SEK
3 feb 2019 12:39
2 600 SEK
3 feb 2019 12:39
2 400 SEK
3 feb 2019 12:37
2 200 SEK
1 feb 2019 22:04
2 000 SEK