UTAGAWA KUNIYOSHI (1797/98-1861), triptyk, färgträsnitt. Japan, "Stories of the True Loyalty of the Faithful Samurai".

Avbildar Kaneyoshi som försvarar sig själv mot Takesune och Takashige. Publicerare: Kawaguchi-ya Uhei. Daterad 1847-1848. Total bildmått tillsammans 35 x 74,5 cm.

Ej examinerad ur ram. Fläckar. Missfärgningar. Skador. Veck. Smutsig. Blekt. Vågigt papper eller duk.

Proveniens

From the collection of Hans Eklund (1921-2018).

See 'Kuniyoshi: The Warrior-Prints' by Basil William Robinson (Cornell University Press, Ithaca, NY, 1982), Nr T184.

See similar at Waseda University Theatre Museum, nr: 100-1634,
100-1635,
100-1636

Klubbat pris
8 400
745
778
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (35 bud)
3 feb 2019 22:14
8 400 SEK
3 feb 2019 22:14
8 400 SEK
3 feb 2019 22:14
8 200 SEK
3 feb 2019 22:13
8 010 SEK
3 feb 2019 22:13
7 800 SEK
3 feb 2019 22:12
7 800 SEK
3 feb 2019 22:12
7 600 SEK
3 feb 2019 22:12
7 600 SEK
3 feb 2019 22:12
7 400 SEK
3 feb 2019 22:12
7 400 SEK
3 feb 2019 22:11
7 200 SEK
3 feb 2019 22:11
7 000 SEK
3 feb 2019 22:10
6 800 SEK
3 feb 2019 22:10
6 600 SEK
3 feb 2019 22:10
6 400 SEK
3 feb 2019 22:09
6 200 SEK
3 feb 2019 22:08
6 000 SEK
3 feb 2019 22:08
5 800 SEK
3 feb 2019 22:05
5 600 SEK
3 feb 2019 22:05
5 400 SEK
3 feb 2019 22:01
5 200 SEK
3 feb 2019 22:01
5 000 SEK
3 feb 2019 22:01
5 000 SEK
3 feb 2019 21:54
4 800 SEK
3 feb 2019 21:54
4 800 SEK
3 feb 2019 21:53
4 600 SEK
3 feb 2019 21:51
4 600 SEK
30 jan 2019 22:48
4 400 SEK
30 jan 2019 22:48
4 200 SEK
30 jan 2019 19:06
4 000 SEK
30 jan 2019 18:14
3 800 SEK
29 jan 2019 22:35
3 600 SEK
29 jan 2019 20:48
3 400 SEK
26 jan 2019 22:45
3 200 SEK
24 jan 2019 15:16
3 000 SEK