Vilhelm Arnesen

(Danmark, 1865-1948)
Vilhelm Arnesen
(Danmark, 1865-1948)

VILHELM ARNESEN, Olja på duk signerad

Skolskeppet och fullriggaren Georg Stage passerar Amalienhave när den seglar ut ur Köpenhamns hamn. 104 x 154 cm

Åldersrelaterat slitage. Hål. Färgbortfall.

Proveniens

Gåva till Sydkraft från Nesa 1956.
EON tidigare Sydkraft

Köpenhamns "skyline" är tydligt avbildad med bl.a. spiror och torn från Börshuset, Vår Frälsares Kyrka, Fredrikskyrkan och St Nikolaj kyrka.

Klubbat pris
12 500
1 096
1 139
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
27 apr 2019 21:23
12 500 SEK
27 apr 2019 20:55
12 000 SEK
27 apr 2019 18:58
10 500 SEK
26 apr 2019 0:40
10 000 SEK
21 apr 2019 15:39
6 000 SEK
18 apr 2019 16:25
5 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13