Lindorm Liljefors

(Sverige, 1909-1985)
Lindorm Liljefors
(Sverige, 1909-1985)

LINDORM LILJEFORS, olja på pannå, signerad Lindorm L och daterad -62.

Jakthund i höstlandskap, 46 x 54,5 cm.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 413, "Vårauktionen", 23-26 april 1980, kat nr 131; privat samling.

Konstnär

Lindorm Liljefors föddes i Ytterjärna och var son till den store svenska naturskildraren Bruno Liljefors. Lindorm Liljefors gick i sin fars fotspår och utbildade sig på konsthögskolan mellan åren 1928-1933. Studierna innefattade både måleri och skulptur. Lindorm Liljefors var mycket intresserad av djur och natur och var även utbildade jägare. Han skrev under många år återkommande artiklar om djurliv och jakt i "Svensk Jakt". Lindorm Liljefors skildrar gärna den uppländska naturen och dess djurliv, framför allt fascinerades han av älgar och den natur dessa rör sig i. Måleriet var den teknik som han främst arbetade i och få har som Lindorm Liljefors lyckats fånga den i flyende älgen i den höstbleka skogen! Lindorm Liljefors har också utfört konstnärliga arbeten i tekniker såsom tusch, blyerts och akvarell, företrädelsevis med motiv från naturen. Även de få bronsskulpturer som konstnären utfört har dessa motiv.

Klubbat pris
7 100
674
771
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
24 feb 2019 18:37
7 100 SEK
24 feb 2019 16:43
6 900 SEK
21 feb 2019 21:29
6 700 SEK
21 feb 2019 21:28
6 500 SEK
21 feb 2019 21:28
6 400 SEK
20 feb 2019 19:37
6 200 SEK
20 feb 2019 19:37
6 000 SEK
20 feb 2019 19:24
5 200 SEK
20 feb 2019 19:24
5 000 SEK
20 feb 2019 15:12
4 800 SEK
20 feb 2019 15:12
4 600 SEK
18 feb 2019 15:16
4 400 SEK
18 feb 2019 15:10
4 200 SEK
14 feb 2019 20:26
4 000 SEK
14 feb 2019 19:52
2 000 SEK