Mosse Stoopendaal

(Sverige, 1901-1948)
Mosse Stoopendaal
(Sverige, 1901-1948)

MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad 1934.

Räv. Ca 34 x 49 cm.

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.

Klubbat pris
18 000
1 619
1 708
Utropspris
12 000 SEK
Budhistorik (33 bud)
24 feb 2019 23:00
18 000 SEK
24 feb 2019 23:00
17 500 SEK
24 feb 2019 22:59
17 000 SEK
24 feb 2019 22:59
16 500 SEK
24 feb 2019 22:56
16 000 SEK
24 feb 2019 22:56
15 500 SEK
24 feb 2019 22:54
15 000 SEK
24 feb 2019 22:54
14 700 SEK
24 feb 2019 22:53
14 200 SEK
24 feb 2019 22:53
13 700 SEK
24 feb 2019 22:50
13 200 SEK
24 feb 2019 22:50
12 700 SEK
24 feb 2019 22:49
12 200 SEK
24 feb 2019 22:49
12 100 SEK
24 feb 2019 22:48
11 600 SEK
24 feb 2019 22:47
11 100 SEK
24 feb 2019 22:47
11 000 SEK
24 feb 2019 22:47
10 600 SEK
24 feb 2019 22:47
10 100 SEK
24 feb 2019 22:44
9 900 SEK
24 feb 2019 22:43
9 700 SEK
24 feb 2019 22:42
9 500 SEK
24 feb 2019 22:41
9 200 SEK
24 feb 2019 22:41
9 000 SEK
24 feb 2019 22:41
8 700 SEK
24 feb 2019 22:39
8 500 SEK
24 feb 2019 22:14
7 400 SEK
24 feb 2019 21:39
7 200 SEK
24 feb 2019 17:50
7 000 SEK
24 feb 2019 16:48
6 600 SEK
21 feb 2019 17:34
6 400 SEK
15 feb 2019 14:48
6 200 SEK
15 feb 2019 6:41
5 000 SEK