Mosse Stoopendaal

(Sverige, 1901-1948)
Mosse Stoopendaal
(Sverige, 1901-1948)

MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk signerad och daterad 1941

"Byggande skator", 75 x 150 cm

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Mosse Stoopendaal utbildades av sin far konstnären Georg Stoopendaal, och ägnade sig i mycket unga år åt måleri och tecknande. En stor inspiratör var också Bruno Liljefors, som han delade intresset för jakt med. Hans ateljé var främst ute i naturen och motiven blev sålunda landskap med djur - ofta fåglar, harar och rävar. Georg Stoopendaal ställde bland annat ut i Stockholm och Göteborg och var medlem i Göteborgs konstnärsklubb. Målningarna utfördes främst i olja och akvarell.

Klubbat pris
26 000
2 295
2 394
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (24 bud)
24 feb 2019 20:58
26 000 SEK
8
24 feb 2019 20:53
25 000 SEK
24 feb 2019 20:52
24 000 SEK
8
24 feb 2019 20:52
24 000 SEK
24 feb 2019 20:52
23 000 SEK
8
24 feb 2019 20:52
22 000 SEK
8
24 feb 2019 20:47
20 000 SEK
24 feb 2019 20:46
20 000 SEK
8
24 feb 2019 18:01
19 000 SEK
24 feb 2019 18:01
18 500 SEK
23 feb 2019 23:24
18 000 SEK
22 feb 2019 23:53
16 000 SEK
22 feb 2019 21:40
15 000 SEK
22 feb 2019 20:22
12 500 SEK
18 feb 2019 22:31
11 500 SEK
17 feb 2019 18:46
11 000 SEK
17 feb 2019 12:33
10 000 SEK
17 feb 2019 11:16
9 000 SEK
16 feb 2019 20:21
7 800 SEK
15 feb 2019 19:10
7 600 SEK
15 feb 2019 14:50
7 200 SEK
15 feb 2019 14:01
7 000 SEK
15 feb 2019 6:40
5 000 SEK
14 feb 2019 9:43
3 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13