Djur och Natur i konsten

Naturen, årstidernas växlingar, ljuset och mörkret har inspirerat många konstnärer till att skapa storslagen och stämningsfull konst. I temaauktionen Djur och Natur i Konsten lyfter vi fram natur- och djurmåleri och skulptur från åren kring det förra sekelskiftet med några av våra mest namnkunniga och uppskattade konstnärer. Välkommen att se naturen och landskapet genom ögonen på bland andra Bruno Liljefors, Johan Krouthén, Mosse Stoopendaal och Jussi Mäntynen.

18 föremål
THURE WALLNER, olja på pannå, signerad Th. Wallner.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HENRIC ANKARCRONA, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
SEVERIN NILSON, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JUSSI MÄNTYNEN, Skulptur, brons, signerad och daterad.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ANTON GENBERG, olja på duk, signerad A. Genberg.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OSCAR BJÖRCK, olja på pannå, signerad Oscar Björck.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk signerad och daterad 1941.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
PER EKSTRÖM, olja på duk signerad.
Klubbat pris
31 100 SEK
Utropspris
25 000 SEK
MOSSE STOOPENDAAL, olja på duk, signerad och daterad 1934.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK