Jugend/Art Nouveau

(ca 1890-1920)
Jugend/Art Nouveau
(ca 1890-1920)

EMIL O MÖLLER, skål på fot, silver, jugend, Malmö 1925.

Trumpetformad på rund fot. Hamrad yta. Höjd 14 cm. Vikt 226 g.

Obetydligt ytslitage. Brättet något skevt. Senare gravyr på foten.

Proveniens

Svensk privatsamling.

Formgivare

Klubbat pris
860
82
93
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
9 apr 2018 22:34
860 SEK
9 apr 2018 22:34
810 SEK
9 apr 2018 22:34
800 SEK
9 apr 2018 22:29
700 SEK
9 apr 2018 20:54
600 SEK
8 apr 2018 17:36
500 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962